EWS-svářecí technika prodej a servisKontakt
Elektro Weld Servis s.r.o.
Nad Třebešínem III 3070/2
100 00 Praha 10-Strašnice
Tel/Fax: +420 274 815 758
Tel: +420 274 783 878
GSM: +420 603 298 414
E-mail: info@ews.cz

  PRODEJ/SERVIS   274 815 758


Ochrana zraku

Úvod

Ochrana očí při svařování

Co je to samostmívací svařovací kukla?

Jedná se o kuklu, která má na místě tmavého skla elektronickou kazetu s LCD displejem. Ten je normálně průhledný, asi jako sluneční brýle. Při zapálení elektrického oblouku čidla dají povel elektronice a displej ztmavne jako svářečské sklo. Po ukončení svařování se opět vrátí do průhledného stavu. Svařeč tedy nemusí kuklu zvedat a znovu sklápět, během práce stále vidí.
To velmi pomáhá při přesném nasazení počátku svaru a také zvyšuje produktivitu práce i kvalitu svarů.

Na jakém principu fungují samostmívací kukly?

Jde vlastně o displej z tekutých krystalů, který je na rozdíl od běžných LCD displejů mobilů nebo počítačů mnohonásobně rychlejší. Doba překlopení ze světlého do tmavého stavu je dnes již kratší než 0,00005 sekundy, takže prvotní záblesk oko nemůže zaznamenat a zrak je dokonale chráněn.

Jaká je historie samostmívacích kukel?

Počátky sahají do sedmdesátých let, kdy se LCD technologie začaly vyvíjet pro vojenské účely. První průmyslově použitelné kukly se objevily začátkem osmdesátých let. Tehdy byla rychlost zatemnění kolem 5 milisekund, to je 100 krát pomalejší než dnes.
U nás se ve větší míře objevily až v roce 1990, kdy je začala dovážet firma MALINA. Zajímavé je, že díky rozvoji technologie je dnes cena kukly téměř poloviční než v roce 1990, při zohlednění inflace je cena asi desetinová. Proto se již stala běžnou pracovní pomůckou většiny svářečů.

Pro jaké technologie jsou samostmívací kukly vhodné?

Hodí se pro svařování obalenou elektrodou, drátem metodou MIG/MAG i TIG (svařování wolframovou elektrodou). Při svařování metodou TIG je však třeba používat pouze nejkvalitnější typy kukel s možností nastavení citlivosti senzorů (např Speedglas 9002, Balder GDS). To platí zejména pro svařovací proudy pod cca 40ampér.

Jak poznat kvalitní samostmívací kazetu?

Dnes již nerozhoduje rychlost zatemnění. Ta i u levných typů dosahuje vyhovujících hodnot. Nejdůležitějším kritériem pro uživatele je optická kvalita displeje. To znamená, že displej v tmavém stavu musí mít v celé ploše stejnou tmavost, nesmí na něm být světlejší skvrny nebo pruhy. To při svařování, zvlášť dlouhodobém, velmi vadí a ničí i zrak. Dalším důležitým objektivním kritériem je velikost displeje . Větší rozměr je pouze u nejkvalitnějších masek, protože je obtížnější udržet optickou kvalitu. Při rozhodování je rovněž důležité informovat se i na záruční podmínky a možnosti servisu. Firma Malina např.v rámci pozáručního servisu kazety opravuje a v případě neopravitelnosti poskytuje slevy na nový nákup.

V úvodu jsme použili text od společnosti Malina, která je dlouholetým dovozcem a dodavatelem této techniky.


Chtěli bychom upozornit, že společnost Elektro weld servis se snaží dodávat zákazníkům kvalitní zboží a takové zboží, které zajistí řádnou ochranu zraku našich zákazníků při profesionálním a poloprofesionálním užití. Ctíme i řádné certifikace výrobků. Zboží této kategorie původem z Číny, ať již má nálepku jakéhokoliv výrobce nebo prodejce svařovací techniky do nabízeného sortimentu nezařazujeme. 

 


 

Zpt do rubriky: Ochranné pomůcky / kukly


© Copyright ELEKTRO WELD SERVIS s.r.o.
Webdesign, SEO, redakční systém Lira IS